Ajda je kot seme, ki spada v družino žitaric, ki jih običajno imenujemo psevdocerke. Če govorimo o psevdocerkalijah, so to semena, vendar se uporabljajo kot žitna zrna, ki ne morejo rasti na travi. Drugi primeri psevdocerkve so amarant in kvinoja. Naj vas ne zavede njeno ime; ajda ni pšenica. Zato ne vsebuje glutena. Dve vrsti ajde se običajno gojita za prehrano. To sta tatarska ajda (Fagopyrum tartaricum) in navadna ajda (Fagopyrum esculentum). Čeprav so jo ljudje imeli za žito, je v resnici seme.
Poreklo
Največje proizvajalke ajde so države severne poloble, kot so Rusija, Kitajska, vzhodna in srednja Evropa ter Kazahstan. Regije, ki pridelujejo ta žita, običajno pridelujejo tudi ajdo, saj je to nujna poljščina za obrobna zemljišča. Še posebej pa je pomembna za hladnejše regije v Aziji, ki imajo večjo nadmorsko višino in zemljepisno širino. Osnovni namen njene pridelave je njeno seme, ki daje škrobnat bel endosperm. Iz njega se pridobiva ajdova moka, iz katere se lahko pripravijo blini, japonski rezanci soba in palačinke. Seme ajde se lahko uporablja tudi za zgoščevanje juh in za zajtrk.
Če želimo odstraniti perikarp, seme zdrobimo in tako dobimo oluščena zrna, ki se uporabljajo v tradicionalni ruski jedi, imenovani kaša.
Uporaba
Če želite svojim jedem in jedem dodati okus brez glutena, lahko uporabite ajdo. Gre za fantastično seme, ki lahko doda okus in teksturo zelenjavnim burgerjem, poživi solate in obogati okus granole. Za preprost, a okusen zajtrk poskusite uporabiti ščepec ajde s soljo in uživajte v jedi s cimetom, svežim sadjem in javorjevim sirupom.
Veleprodaja
NutriBoost je podjetje, ki se ukvarja z veleprodajo olupljene ajde. Zato lahko pričakujete konkurenčne cene, razpoložljivost in nizke minimalne količine naročil.